Wycieczki audio – nowoczesne muzeum dla rodzin

Wycieczki na Zanzibar
22 kwietnia, 2019
Sklep z zabawkami – oferta
1 lipca, 2019
Show all

Wycieczki audio – nowoczesne muzeum dla rodzin

audiowycieczki dla niewidomych

Czym wyróżnia się nowoczesne muzeum na tle muzeum tradycyjnego? Otóż przede wszystkim – uwzględnianiem różnorodnych potrzeb indywidualnych zwiedzających. Nie dotyczy to samej treści ekspozycji (trudno w danej przestrzeni zaaranżować kilka różnych wystaw, przygotowanych osobno z myślą o uczniach szkół podstawowych, osobno – z myślą o dorosłych zwiedzających, a osobno – chociażby o seniorach), ale raczej – przedstawienia jej elementów w taki sposób, by zaciekawiły tego właśnie indywidualnego odbiorcę.

audiowycieczki dla rodzin

Audioprzewodnik w nowoczesnym muzeum

Z pomocą przychodzą w takiej sytuacji audioprzewodniki – dzięki którym zwiedzający może samodzielnie dobrać interesujące go treści. Wyzwaniem dla twórców pozostają wciąż rodziny, a więc grupa, która – choć zwiedza razem – jest bardzo zróżnicowana. Czy istnieje możliwość zadowolenia jedną wycieczką zarówno dorosłych, jak i dzieci?

Audiowycieczka dla rodzin nie powinna być kierowana wyłącznie do dzieci. Przez to bowiem często nie tylko dorośli, ale i starsze dzieci bądź nastolatkowie czują się potraktowani infantylnie. Zamiast tego pragniemy opowiadać w taki sposób, by nie zaniedbać treści merytorycznych (upraszczamy język i pomijamy skomplikowane elementy, by najmłodsi nie poczuli się zagubieni), a jednocześnie – by wszystkich zachęcić do aktywności. Stąd fabularyzacja opowieści, niekiedy oparta na faktach historycznych, niekiedy fikcyjna, dodatkowe efekty dźwiękowe oraz muzyka – czyli elementy atrakcyjne zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych zwiedzających.

Złotym środkiem stosowanym w nowoczesnych muzeach są wycieczki, które wykorzystują potencjał zespołowy rodziny: wspólna wyprawa powinna nie tylko zapewnić odrobinę wiedzy, ale i stanowić rozrywkę. Rodzic stanie się dowódcą wspólnej wyprawy, a dziecko – wykonawcą dodatkowych zadań. Dziecko zaproszone zostanie do wykorzystania rekwizytów takich jak kompas czy lupa, rodzic – pomoże mu w obsłudze niekiedy nieznanych młodemu pokoleniu urządzeń. Zapraszając do wspólnej wycieczki po nowoczesnym muzeum, zapraszamy jednocześnie do budowania i cementowania wspólnych więzi. Te są przecież najważniejsze!